کلان روندهای جهانی در مواد اولیه

کلان روندهای جهانی در مواد اولیه

کلان روندهای جهانی در مواد اولیه

 هاجر محقق -  شرکت مهندسی بین­ المللی فولادتکنیک

تحقیقات اخیر نشان داده است که در حالی که تولید مواد معدنی تقریباً برای همه کالاها به شدت در حال رشد است (نمودارA) ، اصلی ترین "روندهای اصلی" که زیربنای این امر است ، شامل کاهش عیارهای سنگ معدن (نمودار B) ، افزایش تصاعدی ضایعات سنگ (نمودارC) و موفقیت در گسترش منابع معدنی اقتصادی (نمودارD) متغیر است. در مجموع ، این موارد به چالش های مهم زیست محیطی برای آینده معدن و فرآوری مواد معدنی اشاره دارد ، مانند افزایش احتمالی مصرف انرژی واحد، آلاینده ها، هزینههای زباله و آب و متعاقباً هزینه های تولید بالاتر (به ویژه با داخلی شدن هزینه های محیطی ) . این امر نه تنها تقاضا برای مواد معدنی و فلزات را تحت تأثیر قرار می دهد ، بلکه همچنین جستجوی فن آوریهای جایگزین را از طریق اکتشاف، استخراج، فرز، ذوب و بهره برداری از معادن تحت فشار قرار می دهد. در دراز مدت ، این امر نیاز به بهره وری بیشتر مواد داشته و بازیافت را افزایش می دهد. شاید بین مفهوم "اوج نفت" و "اوج مواد معدنی" هم افزایی بیش از آنچه تفکر عامه هنوز درک نکرده است وجود داشته باشد و برای درک و دگرگونی تحویل مواد معدنی و خدماتی که ارائه میگردد، نیاز به تحقیقات بسیار دقیق دارد.

 

در زمینه عرضه ، نوآوری در فن آوری و رعایت کامل استانداردهای زیست محیطی ، عملیات مدرنیزه و اکتشاف را به مناطق بسیار دورتر هدایت می کند، در حالی که الگوهای رشد مصرف نشان دهنده تغییر جهت به سوی اقتصاد کم کربن است.

 1. زمینه عرضه

 üمعدنکاری هوشمند : سرمایه گذاری در فناوری پیشرفته به طور فزاینده­ای در تلاش معدن کاران برای دستیابی به بهره وری و کنترل هزینه قرار خواهد گرفت و در نتیجه روشهای جدید اکتشاف ، عملیات ساده و صنعت شفاف تری ایجاد خواهد شد که با استراتژی کمیت‎گرا در دهه گذشته مغایرت دارد.

ü مقررات زیست محیطی : تغییر جهانی به سمت اقتصاد کم کربن منجر به افزایش نظارت بر روشهای استخراج معادن و تشدید استانداردهای زیست محیطی می شود که هزینه های استخراج کنندگان را افزایش میدهد. تلاشهای معنادار برای کاهش تأثیرات زیست محیطی صنایع استخراج معدن به هزینههای قابل توجهی نیاز دارد، در حالی که صرفه جویی در هزینه های طولانی مدت و تقویت اعتبار به نفع شرکتهایی است که در اولویت بندی استراتژی های سبز در خط مقدم و پیشرو هستند.

ü مرزهای نهایی : پروژه های استخراج با ریسک بیشتر در دهه­های آینده با افزایش قیمت مواد معدنی و تخلیه ذخایر سنتی ، به طور فزاینده ای به حیات تجاری خود دست پیدا می کنند.

 

 

 1. زمینه تقاضا

ü رشد مصرف فلزات به آهستگی کاهش می یابد : اگرچه مصرف فلزات اصلی از جمله فولاد  (سنگ آهن) و فلزات پایه در دوره بعدی رشد خواهد کرد. بعید به نظر می رسد که رشد بی نظمی که طی دهه قبل از 2014 شاهد بوده است، تا چند دهه بعد برگردد. انتظار می­رود کاهش تقاضای چین، افزایش جایگزینی فلز و بازیافت، همه در تحکیم این روند طولانی مدت نقشی داشته باشد.

ü کالاهای آینده برای شهرت یافتن : الگوی تقاضا برای کالاهای مختلف طی دهههای آینده تغییر خواهد کرد.

انتظار می‎رود که تقاضا برای فلزات باتری از جمله لیتیوم، کبالت و نیکل با نتیجه چرخش باتری عملکرد بهتری داشته باشد و جایگاه آنها را به عنوان کالاهای آینده تعیین کند.

ü زغال سنگ به شرق منتقل می شود، سپس به اوج خود می رسد : تولید و مصرف زغال سنگ به سمت شرق منتقل می شود، زیرا کشورهایی مانند هند ، اندونزی و ویتنام ذغال سنگ را به عنوان منبع تولید برق استفاده می­کنند، در حالی که در کشورهایی مانند ایالات متحده ، کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا به دلایل تشدید مقررات زیست محیطی و سرمایه گذاری در انرژی پاک مصرف زغال سنگ به شدت کاهش می­یابد. استفاده کلی از زغال سنگ طی سالهای 2020-2030 به اوج خود میرسد.

 

 1. استخراج هوشمند استاندارد جدید برای عملیات کم هزینه است

ادغام فن آوری پیشرفته در عملیات معدن طی سالهای آینده تسریع می شود و به طور فزاینده ای برای رقابت پذیری شرکتها به یک ضرورت تبدیل میشود. عملیات استخراج دیجیتالی شده که با استقرار برنامههای اینترنت اشیا ((IoT) فعال میشود، تغییر موقعیت رقابتی به سمت بازارهای پیشرفته نسبت به بازارهای در حال ظهور خواهد بود، زیرا استفاده از فن آوری پیشرفته بیش از مزیت نیروی کار ارزان در تولید کنندگان سنتی کم هزینه، به اتصال شبکه قوی، قدرت و نیروی کار بسیار ماهر نیاز دارد.

علاوه بر این، معدن کاران برای تأمین آخرین نوآوری­ها به شرکت­های پیشروی فناوری متوسل میشوند و فرصت­های شراکت را برای تأمین کنندگان فناوری ایجاد میکنند در حالی که سهم شرکت­های خدمات معدن سنتی را از سرمایه استخراج می کنند.

 

در اینجا به موثرترین روندهای صنعت در فرایندهای معدنی به اختصار می­پردازیم:

 • اتوماسیون: اتوماسیون از قبل در صنعت رایج بوده است و به طور قابل توجهی افزایش مییابد. با حذف نیروی انسانی هزینههای معدنچیان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اتوماسیون شامل اتوماسیون فرایند و نرم افزار و همچنین استفاده از فناوری رباتیک در وسایل نقلیه و تجهیزات است. ریوتینتو رهبر عملیات اتوماسیون در معادن سنگ آهن استرالیا می­باشد.

 

 • هوش مصنوعی (AI): ادغام هوش مصنوعی (AI) در عملیات استخراج ، از مرحله اکتشاف تا پردازش، باعث سادهسازی عملیات و بهبود ایمنی در معادن میشود. با استفاده از مقادیر گستردهای از دادههای ورودی، مانند گزارشهای حفاری و نظرسنجیهای زمین شناسی، AI میتواند پیشبینیهایی کند و توصیههایی را در مورد اکتشاف ارائه دهد، در نتیجه فرآیند اکتشاف کارآمدتر، نتایج با بازده بالاتر و اثرات زیست محیطی کمتر است.

 

 • یادگیری ماشین (ML): در مرحله تولید، یادگیری ماشین می تواند شکست را پیش بینی کند، تعمیرات را تسهیل کند و سنگ معدن با ارزش را در هنگام ارزیابی بخشی بهتر شناسایی کند.

 

 • بلاکچین(Block Chain): این فناوری معاملات زنجیره تأمین و تجارت بین المللی کالاها را ساده و تسریع می کند و برای مصرف کنندگان نهایی مواد معدنی شفافیت زنجیره عرضه را به ارمغان خواهد آورد. به عنوان مثال، غول الماس De Beers در ژانویه 2018 اعلام کرد که برای اطمینان از اینکه همه الماس های ثبت شده بدون تضاد و طبیعی هستند ، علاوه بر بهبود کارایی، از بلاکچین استفاده می کند.به همین ترتیب، از فناوری بلاکچین برای ردیابی کبالت استخراج شده در جمهوری دموکراتیک کنگو استفاده می شود، زیرا بسیاری از مصرف کنندگان شركتهای فنآوری آگاه به دنبال این هستند كه اطمینان حاصل كنند كه مواد اولیه آنها از منابع بدون تعارض بوده و از كار كودكان تأمین نمیشود. این فناوری نیاز به واسطه ها را از بین می برد و دسترسی مستقیمتری را برای اطمینان از قانونی بودن منبع در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.

 

 • هواپیماهای بدون سرنشین(Drones): هواپیماهای بدون سرنشین با اطمینان از پاک بودن مناطق قبل از انفجار ، ردیابی بخارات پس از انفجار ، نظارت بر وضعیت ترافیک و جاده و بازرسی از جرثقیلهای سقفی و برج ها و غیره، ایمنی را بهبود می بخشند. آنها تصاویر هوایی و نقشه های سه بعدی از سایت های استخراج معادن را با صرفه جویی قابل توجهی در مقایسه با هواپیما و اندازهگیری سریعتر و دقیق تری از انبارها ارائه می دهند.

 

 • چاپ سه بعدی(3D Print): فراتر از مزایای کارآیی حاصل از چاپ سه بعدی با عملیات استخراج، این فناوری روند تولید/تصفیه فلز را به طور قابل توجهی فشرده می کند. چاپ سه بعدی در مقایسه با فرآیند سنتی تولید فلز، یک بازه زمانی کوتاه­تر، اتلاف کمتری به دلیل فرآیند کم مصرف انرژی، طراحی­های سفارشی فراهم می کند و اجازه می دهد تا عملیات کوچکتر سودآور باشد.

 

 1. مقررات زیست محیطی برای هدف قرار دادن آلودگی ، آب

استخراج و ذوب مواد معدنی، به دلایل مصارف بسیار بالای انرژی و تخریبهای زیست محیطی، تحت فشارهای اجتماعی، سرمایه گذار و نظارتی برای کاهش انتشار آلایندگی و کاهش تأثیرات زیست محیطی قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال صنعت ذغال سنگ با نظارت ویژه ای روبرو خواهد شد، که توسط بانکهای بزرگی که سابقا تأمین بودجه این پروژه­ها را انجام  می­دادند، مورد تأکید قرار می گیرد. تغییر ذهنیت و مقررات ماهیت جهانی دارد و همه کالاها را تحت تأثیر قرار می دهد. کاهش اثر کربن مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت و شرکت ها باید استراتژی شرکتی خود را با اقتصاد کم کربن تطبیق دهند.

به همین ترتیب، راه حل قیمت گذاری کربن به طور فزاینده ای محبوب خواهد شد و هزینه های معدن کاران و تولید کنندگان فلز را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. در میان کشورهای بزرگ استخراج، شیلی و کانادا سیستم های ملی قیمت گذاری کربن را در سال 2018 پیاده سازی کرده‎اند و آفریقای جنوبی نیز در حال بررسی قیمت کربن است.

 در همین حال، تلاش چین برای بهبود کیفیت هوا ، از جمله سیستم برنامه­ریزی شده برای تجارت کربن در سراسر کشور و تغییر اقتصادی از صنعت سنگین به رشد مبتنی بر خدمات، ظرفیت مازاد موجود در بخشهای زغال سنگ و فلزات را با تهاجم هدف قرار میدهد، که چین به­عنوان بزرگترین تولیدکننده جهانی این مواد، بازده تولید جهانی را تغییر می­دهد. از نظر کاهش انتشار ، هدف قرار دادن استفاده از انرژی پاک تر و به روزرسانی فرآیند تصفیه فلز، موثرترین روش برای دستیابی به نتایج را اثبات می کند.

ادغام انرژیهای تجدیدپذیر، از جمله انرژی خورشیدی، بادی و برق آبی، در نیروگاه­های ترکیبی و سرمایه گذاری در فناوری برای به روزرسانی کارخانه های ذوب و نوآوری در روش های کمتر آلاینده برای تصفیه فلزات، بیشترین کاهش تولید گازهای گلخانه ای را برای شرکت های معدنی به همراه خواهد داشت.

علاوه بر کاهش ردپای کربن، کاهش استفاده از آب و جلوگیری از آلودگی به طور فزاینده­ای در مجوز اجتماعی معدنچیان برای فعالیت مهم خواهد شد.

مخالفت محلی با پروژه های استخراج معادن در مورد استفاده از منابع کمیاب آب شیرین تشدید خواهد شد و منجر به تأخیر پروژه ، جریمه های زیست محیطی و در برخی موارد سرکوب شدید نظارتی در صنعت معدن میشود. در مناطق خشک ویژه ، مانند کویر آتاکامای شیلی که استخراج مس در این کشور متمرکز است، شرکت­های معدنی پیش بینی می­کنند که نیاز به استفاده از آب شیرین را کاهش دهند و در کارخانههای آب شیرین کن چند میلیارد دلاری سرمایه گذاری کنند تا در عوض به آب دریا اعتماد کنند.

در مواردی دیگر، استخراج کنندگان ممکن است در تصفیه فاضلاب سرمایه گذاری کنند تا استفاده از آب بازیافتی را افزایش دهند. علیرغم هزینه های بالای پیش­رو، دسترسی قابل توجه به آب در طولانی مدت برای معدنچیانی که از روابط خود با جوامع محلی آگاه هستند، سودمند خواهد بود.

 

 1. کاوش در مرزهای نهایی

اگرچه استخراج معادن در مکانهای دور از دسترس و غیرقابل دسترسی هنوز با موانع بزرگی روبرو است و خطر بزرگی را تهدید میکند، اما به نظر می­رسد که پروژه های اکتشاف و استخراج مواد معدنی در مرزهای نهایی در دهه های آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت.

همانطور که ذخایر سنتی و شناخته شده شروع به تخریب و کاهش عیار معدنی می کنند ، افزایش قیمت مواد معدنی،  پروژه های پرریسک را دارای ارزش تجاری  می­سازد و به­ویژه برای پیشگامان دارای فناوری خاص و سرمایه سودمندی قابل توجهی خواهد داشت.

افزایش استانداردهای زیست محیطی همچنین به طور فزاینده به معدنچیان انگیزه می­دهد تا فعالیتهای خود را بر روی ذخیره­های دوردست توسعه دهند تا از درگیری با جوامع محلی جلوگیری کند.

در میان مرزهای نهایی استخراج معادن - یعنی استخراج قطب شمال ، اعماق دریا و فضا - استخراج قطب شمال تاکنون توسعه یافته­ترین و سهل الوصول­ترین است که بیشتر در کانادا، روسیه و ایالات متحده انجام می شود. به دنبال آن استخراج در اعماق دریا انجام می شود ، که اولین آزمایش برای آغاز آن در سال 2019 در سواحل پاپوآ گینه نو توسط معدنچی کانادایی Nautilus Minerals انجام شده است. قراراست اکتشاف معدن سیارک اندکی بعد از سال 2020 از طریق صنایع فضایی عمیق و منابع سیاره ای آغاز شود(Deep Space Industries and Planetary Resources.).

بیشتر کالاها را می توان در این مناطق یافت ، از جمله فلزات اساسی ، فلزات گرانبها و عناصر کمیاب.

استخراج معادن در قطب شمال طی دهه آینده با هدایت معدنچیان تازه­کارو سرمایه گذاری در اکتشافات مناطق سبز و شرکتهای بزرگتر که فعالیتهای موجود را توسعه می دهند، جذاب تر خواهد شد.

افزایش قیمت مواد معدنی امکان انجام پروژه های پرخطر را فراهم میکند، کاهش عیارهای سنگ معدن در عملیات سنتی اکتشاف را به مکان های دورتر منتقل می کند و ذوب شدن یخ به دلیل تغییرات آب و هوایی مسیرهای تجاری شمال خط 60 درجه عرض جغرافیایی را باز میکند.

کشورهای بزرگ دارای خط ساحلی قطب شمال ، یعنی کانادا ، روسیه و ایالات متحده ، از نظر شاخص ریسک / پاداش استخراج BMI رتبه بالایی دارند ، که میزان جذابیت مقصد سرمایه گذاری معدن را کمی میکند، که نشان دهنده محیط های پایدار عملیاتی و ذخایر قابل توجه برای توسعه پروژه است.

تقاضا برای خاكهای نادر و مواد معدنی گرانبها باعث سودمندی تجاری معدن در اعماق دریا خواهد شد زیرا ذخایر زمینی برای تأمین تقاضای مراكز جدید مانند باتری و وسایل نقلیه الكتریكی (EV) تلاش می كنند. با افزایش قیمت مواد معدنی مانند مس، کبالت و لیتیوم و تشدید منابع ، ما انتظار داریم معدن کارانی با سرمایه و دانش فنی در این مرز کشف کنند. انتقادات زیست محیطی همچنان مانع اصلی استخراج در اعماق دریا خواهد بود.

استخراج فضا طی دو دهه آینده به عنوان ابزاری ضروری برای گسترش سریع صنعت فضایی و یک راه حل مناسب و طولانی مدت برای تخلیه ذخایر سنگ معدن روی زمین، به طور فزاینده­ای جریان اصلی خواهد شد. افزایش سطح سرمایه گذاری و نوآوری در بین بازیکنان خصوصی به طور چشمگیری باعث کاهش بهینه هزینه ماموریت های فضایی می شود.

با این حال، عدم اطمینان نظارتی پیرامون فعالیت استخراج فضایی ، محدودیت اصلی توسعه موفقیت آمیز صنعت خواهد بود.

 

 1. رشد مصرف فلزات کند می شود

اگرچه مصرف فلزات کلیدی از جمله فولاد (سنگ آهن) و فلزات اساسی طی چند دهه آینده رشد خواهد کرد، اما رشد بی نظیری که طی دهه قبل از 2014 مشاهده شده است، بعید است دوباره برگردد.

انتظار می­رود کاهش تقاضای چین ، افزایش جایگزینی فلزات و بازیافت، همه در تحکیم این روند طولانی مدت نقشی داشته باشد.

 1. کاهش مصرف چین جایگزین نخواهد شد - انتظار نمی­رود سایر بازارهای در حال ظهور با رشد بالا به طور موثر جایگزین نقش رو به کاهش چین به عنوان عامل اصلی مصرف جهانی فلزات در دهه های آینده شوند. (رئیس جمهور شی در پاییز سال 2017  از تلاش برای تمرکز بر یک مدل رشد اقتصادی پایدارتر به دور از صنعت سنگین و ساخت و ساز خبر داد.) در حالی که هند به عنوان نقطه روشن جدیدی برای رشد تقاضای كالاها ظهور خواهد كرد، مصرف فلزات صنعتی این كشور با عنوان "چین بعدی" فقط بخشی از اندازه افزایش تقاضای چین طی دهه گذشته خواهد بود.
 2. جایگزینی برای کاهش تقاضا - در دهه های آینده جایگزینی فلزات در کاربردهای مختلف افزایش خواهد یافت، اگرچه به نظر می­رسد در دوره فوق چرخه کالاها که در اکثر موارد در مورد جایگزین­های فلزی تحقیق شده و نوآوری های فن آوری آغاز شده، سرعت جایگزینی به اوج خود رسیده است. اگرچه سرعت جایگزینی کند خواهد شد، اما خطر از دست دادن سهم بازار فلزات در مقابل گزینه های بالا همچنان بالا خواهد بود. به عنوان مثال، انتظار نمی­رود كه نیكل تصفیه شده به طور فزاینده ای برجستگی خود را نسبت به جایگزین ارزانتر، آهن اسفنجی نیكلی از دست بدهد.

از طرف دیگر، فولاد به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که با این هزینه کم در اختیار دارد، همچنان در تقاضا خواهد بود، در حالی که مس در بازارهای سنتی تسلط خود را به آلومینیوم از دست خواهد داد اما در کاربردهای پیشرفته آینده، دوباره پیشتاز خواهد بود.

 1. بازیافت فلزات افزایش مییابد - تنظیم دقیق تر محیط زیست و فناوری پیشرفته، نرخ بازیافت فلزات، به ویژه در میان فلزات آهنی را افزایش میدهد. در حالی که بازیافت لزوماً باعث کاهش کل مصرف فلزات نمیشود، اما مصرف فلز اولیه (غیر بازیافتی) را کاهش میدهد. به عنوان مثال، تقاضای سنگ آهن تحت تأثیر استفاده روزافزون از کوره های قوس الکتریکی که نیاز به سنگ آهن کمتری نسبت به کورههای بلند بلند سنتی دارند، قرار خواهد گرفت. در نتیجه، استقبال از معادن برای استخراج و کارخانه­های ذوب معادن برای تصفیه حجم استخراج معادن سنگ معدنی تضعیف خواهد شد.
 2. کالاهای آینده برای به دست آوردن اعتبار

تقاضا برای فلزات باتری مانند لیتیوم و کبالت در نتیجه جایگاه باتری بیشتر خواهد شدو آنها را به عنوان کالاهای آینده تعیین می کند.بازار ذخیره سازی باتری های لیتیوم یون ، که به لطف ویژگی های جذاب کارآیی، استفاده از آن در بازارهای اصلی مانند ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و چین، در آینده با توسعه سریع لوازم الکترونیکی قابل حمل، ذخیره سازهای الکتریکی در مقیاس خانگی و صنعتی و وسایل نقلیه برقی و هیبریدی رونق خواهد گرفت.

تقاضا برای اجزای باتری از جمله کبالت، لیتیوم و نیکل در دهه های آینده افزایش می یابد. در حال حاضر ذخایر لیتیوم و کبالت در مناطق متمرکز جایی که قبلاً تولید شده اند، مانند "مثلث لیتیوم" در آمریکای جنوبی، یعنی آرژانتین و شیلی، برای لیتیوم و جمهوری دموکراتیک کنگو برای کبالت واقع شده اند. به همین ترتیب انتظار میرود این کشورها از نظر رشد تولید هر دو فلز در دهه آینده پیشگام باشند. فلز دیگری که قرار است از بازار مورد استقبال باتری بهره مند شود، نیکل است، به دلیل استفاده از آن در کاتدهای کلیدی مختلف NCA  و NMC موجود در باتری های یون لیتیوم. با توجه به سایر فلزات صنعتی سنتی، تقاضای قلع  بیشتر خواهد شد.  تقاضا و قیمت مس با سرمایه گذاری قوی در شبکه برق و کاهش عیار سنگ معدن در سالهای آینده در ارتباط  خواهد بود. در درجه اول در ساخت شبکه های برق استفاده می شود، چشم انداز این بخش همچنان قوی است. چین تقریباً 50٪ از مصرف مس را تشکیل می دهد و اگرچه انتظار داریم در سالهای آینده تقاضا در مقایسه با دهه قبل کند شود، اما رشد مصرف، سریعتر از فلزات ساخت مانند فولاد و سنگ آهن خواهد بود. علاوه بر این، محدودیت های عرضه مانند افت عیار سنگ معدن برای مس بیشتر از سنگ آهن یا زغال سنگ مشهود است. در همین حال، قابلیت استفاده و استفاده از قلع در چندین صحنه تقاضای فلز را در افق چند دهه حفظ می کند. قلع در ساخت قطعات الکترونیکی ، لحیم کاری و مواد شیمیایی استفاده می شود. انتظار می­رود رشد مصرف جهانی قلع بیش از رشد تولید در طول سالهای قبل باشد زیرا محرک اصلی، تقاضای وسایل الکترونیکی مصرفی است. در سمت عرضه ، ذخایر سنگ معدن رو به اتمام است و یک خط لوله برای پروژه قلع وجود دارد. با گذشت سالها، کشورهای بزرگی مانند چین، ایالات متحده، ژاپن و اتحادیه اروپا شاهد افزایش کسری قلع خواهند بود.

 1. تقاضای ذغال سنگ قبل از رسیدن به قله برای تغییر جهت به سمت شرق است

ذغال سنگ بعنوان یک کالا به دلیل سختگیرانه شدن قوانین زیست محیطی جهانی و تصویب چارچوب تغییرات آب و هوایی UNCOP21 و همچنین رشد انرژی جایگزین ارزان، سالها سلطه خود را از دست خواهد داد. انتظار می­رود که رشد تولید زغال سنگ در تولید برق از سال 2025 کندتر شود. در این مدت، با کاهش تقاضا در بازارهای سنتی در اروپا و ایالات متحده، تغییر جغرافیایی استفاده از زغال سنگ از غرب به شرق رخ خواهد داد ، اما سهم عمده ای از تولید برق ترکیبی به دلیل قابلیت رقابت در قیمت آن، در بازارهای در حال توسعه را همچنان ادامه خواهد داد. بنابراین استفاده از زغال سنگ در اقتصادهای بزرگ آسیایی با رشد بالا، از جمله هند و اندونزی و همچنین سایر بازارهای رده دوم مانند ویتنام، پاکستان و مصر همچنان بالا خواهد بود.  یک استثنا در این روند چین خواهد بود ، جایی که شاهد تعهد شدید دولت به مهار آلودگی ناشی از استخراج ذغال سنگ و تولید زغال سنگ منجر به کاهش مصرف زغال سنگ در نیروگاههای ترکیبی  داخلی از 64٪ در 2018 به 51٪ در 2027 است.

 


تاریخ ثبت : ۱۴۰۰/۵/۴