نکاتی در مورد بودجه 1400

نکاتی در مورد بودجه 1400

نکا تی  از بودجه 1400

خلیل سجاد –   شرکت مهندسی بین­ المللی فولادتکنیک   -8 فروردین 1400
- جمع کل منابع و مصارف، 2880 هزار میلیارد تومان است. ( با دلار 24 هزار تومان می شود 120 میلیارد دلار) شامل 1278 هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمد و 96 هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی وزارتخانه ها وموسسات دولتی، و بودجه ی شرکتهای دولتی و بانکها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمد 1571 هزارمیلیارد تومان و به همین میزان هزینه و سایر پرداخت ها.
- سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و میعانات گازی تا یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز ، 20درصد و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز، 38 درصد برداشت نماید.
- وزارت نفت مکلف است هر ماه گزارش صادرات نفت و گاز و درآمدهای حاصل را به سازمان برنامه و بودجه وکمیسیونهای مربوطه در مجلس ارائه دهد.
- نرخ سامانه معاملات الکترونیکی یا ETS جهت تعیین نرخ ارز
- به منظور کنترل بازار ارز، بانک مرکزی مجاز است نسبت به عرضه ی ارز با نرخ حداکثر تا 2 درصد کمتر از نرخ سامانه ی ETS اقدام کند.
- وزارتخانه های نفت و کشور موظفند امکان احداث جایگاه و زیرساخت استفاده از سوخت گاز مایع یا LPG را در ناوگان حمل و نقل به کمک بخش خصوصی تا سقف مجموع 2 میلیون تن در سال فراهم کند. قیمت هر کیلوگرم گاز مایع معادل دو سوم لیتر بنزین سهمیه ای و تا 1500 میلیارد تومان خواهد بود که صرف زیرساختها و پرداخت به خانوارهایی می شود که در مناطق فاقد لوله کشی گاز زندگی می کنند.
- نرخ سوخت واحدهای پالایشگاهی ، پتروشیمی و فولادی و سایر واحدهای تولید فلزات و کانی های فلزی برابر 30 درصد و واحدهای سیمانی برابر 10 درصد و سایر واحدهای صنعتی به جز  نیروگاهها برابر 10 درصد نرخ متوسط خوراک گاز تحویلی به شرکتهای پتروشیمی خواهد بود.
- بخشی از هزینه های شرکت نفت به حمایت از ساخت اقلام پرکاربرد نفت اختصاص میابد.
- به منظور حمایت و توسعه ی صادرات محصولات کشاورزی به ویژه به کشورهای همسایه و اتخادیه ی اوراسیا مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
- سقف فاینانس برای طرح های دولتی و غیردولتی، علاوه بر باقیمانده ی سالهای قبل، معادل ریالی 30 میلیارد دلار خواهد بود. طرح هایی که برای استفاده از این فاینانس، نیازمند ضمانت دولت ایران است، با اولویت طرح های آب و فاضلاب و مهار آب و طرح های ریلی کشور و استان خوزستان می باشد.
- با شرایطی ، 2 میلیارد دلار از 30 میلیارد دلار فوق به طرح های قطار شهری و طرح های کاهش آلودگی هوا و مدیریت پسماند اختصاص میابد.
- (قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در مرکز بسیاری از این اعتبارات است.از جمله احیا و توسعه ی میادین نفت و گاز)
- (طرح های در راستای آمایش سرزمین در اولویت اعتبارات است)
با اولویت صنایع تبدیلی کشاورزی و به سازی و نوسازی صنایع پتروشیمی ، اعتباراتی در نظر گرفته شده است. -
- محاسبه ی کلیه ی منابعی که از محل صندوق توسعه ی ملی تبدیل و تسعیر به ریال می شود با نرخ سامانه ی ETS است.
- سرمایه گذاری بخش خصوصی به منظور جلوگیری از هدر رفت گازهای همراه نفت و گاز و ... به میزان حداقل 1 میلیون تن در سال 1400 و بازپرداخت سرمایه گذاری از محل تحویل مواد  تولیدی همان طرح
- به شرکتهای وابسته و تابعه ی وزرات کشاورزی و راه و شهرسازی و نیرو اجازه داده می شود تا سقف 27 هزار میلیارد تومان اوراق مالی-اسلامی از طریق بانک کشاورزی و سایر بانک های عامل منتشر و برای طرح های ، آبیاری تحت فشار نوین، اجرای طرح های فن آوری های نوین در علوم آب نظیر یونیزاسیون وآب ژرف، نصب کنتور روی چاه های کشاورزی، توسعه ی شبکه های آب سنجی وزارت نیرو و ... هزینه نمایند. بازپرداخت اصل و سود این اوراق بر عهده ی شرکتهای مذکور می باشد.
- نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی نباید بیش از 45 صدم باشد.
- وزارت خانه های نفت و صمت و نیرو، از طریق شرکتهای تابعه و وابسته ی ذی ربط و با تصویب شورای اقتصاد، اوراق مالی-اسلامی ریالی یا ارزی تا سقف 3500 هزار میلیارد تومان منتشر می کنند با اولویت میادین مشترک نفت و گاز و افزایش راندمان نیروگاهی وزارت نیرو و طرحهای زیر بنایی وزارت صمت.
- به میزان 10 درصد مبلغ برق مصرفی، تا سقف 3400 میلیارد تومان، به صورت زیر هزینه می شود:
1500 میلیارد تومان به حساب شرکت توانیر و 1900 میلیارد تومان به حساب ساتبا واریز می شود.( به این مبالغ، 2500 میلیارد تومان ناشی از صرفه جویی مصرف سوخت و حدود 1000 میلیارد تومان ناشی از صادرات برق و رمز ارزها و ... را هم باید اضافه نمود)
- توسعه ی زیرساخت 5 میلیون پورت اینترنت ثابت پر سرعت توسط شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه ی خدمات صوت و تصویری پیشرفته را داشته باشد.
- شبکه ی ملی اطلاعات
- به منظور فراهم ساختن زمینه ی سرمایه گذاری عموم مردم در انواع طرح)پروژه( های زیربنایی، حمل و نقل و تولیدی صنعتی و کشاورزی و نیز تشویق فرهنگ سرمایه گذاری غیرمستقیم، هرگونه نقل و انتقال دارایی به / از صندوق های سرمایه گذاری طرح (پروژه) که پذیره نویسی آن با مجوز سازمان بورس انجام می شود، از پرداخت هر گونه مالیات و عوارض نقل و انتقال معاف می باشد.
- گمرک ایران موظف است، نسبت به استرداد حقوق ورودی مواد و قطعات وارداتی که در کالاهای صادراتی مورد استفاده قرار گرفته اند، ظرف مدت 15 روز اقدام کنند.
- میزان افزایش تعرفه ی مشترکین پر مصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه ای تعیین شود که بار مالی رایگان کردن تعرفه ی مشترکین کم مصرف را جبران نماید و نیاز به تامین منابع جدید نباشد.
- مزایده ی عمومی در سامانه تدارکات الکترونیک دولت یا ستاد - به منظور اصلاح الگوی مصرف برق و گاز، دولت مکلف است از طریق شرکت های ذیربط نسبت به نصب کنتورهای هوشمند ساخت داخل برای مشترکان برق و گاز با اولویت مشترکان پر مصرف اقدام کند و هزینه ی مربوط را به صورت اقساطی از مشترکان دریافت کند.
- وزرات نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی، آلومینیوم، مس ، فلزات اساسی و کانی های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای متوسط نرخ خرید انرژی برق از نیروگاههای دارای قرارداد تبدیل انرژی یا ECA محاسبه و دریافت نماید.(برای مشترکین با قدرت بیش از 2 مگاوات)
- تا 200 میلیارد تومان حاصل از منابع بدست آمده در بند قبل صرف تاسیس و تکمیل آزمایشگاه های مرجع تجدیدپذیر و تا 1300 میلیارد تومان صرف اعطای تسهیلات خطرپذیر به شرکتهای دانش بنیان صنعت برق و شرکتهای فعال در زمینه ی اصلاح الگوی مصرف می گردد.
- در اجرای ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، دولت مکلف است سوخت صرفه جویی شده یا حواله ی آن در نیروگاه های تجدیدپذیر را با تایید ساتبا تا سقف 2500 میلیارد تومان به سرمایه گذاران جهت فروش یا عرضه در بورس انرژی تحویل نماید.
- مبلغ 1000 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال و توسعه ی فن آوری و با معرفی معتونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کسب و کارهای نوآورانه و مبلغ 1000 میلیارد تومان با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکتهای دانش بنیان اختصاص میابد. 
- پیاده سازی سامانه ی پرونده ی الکترونیکی سلامت ایرانیان تا 3 ماه بعد ابلاغ بودجه 1400 انجام شود
- 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات جهت ساخت مسکن
- به شرکتهای تابعه ی وزارت نفت اجازه داده می شود با تایید وزیر نفت تا مبلغ 800 میلیارد تومان از محل منابع داخلی خود برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر و حمایت از ساخت داخل در حوزه های مختلف صنعت نفت از جمله، طرح های کاهش مصرف انرژی و جایگزینی بنزین با گاز طبیعی از طریق حمایت از طرح های جایگزینی خودرو فرسوده با خودرو کم مصرف داخلی با مصرف گاز به شرکتهای دانش بنیان داخلی بصورت بلاعوض کمک شود.
- وزارت صمت مجاز است نسبت به واگذاری مجوزها و معادن تعطیل در اختیار خود در قالب شرکتهای سهامی عام طرح (پروژه) از طریق بازار سرمایه اقدام کند.
- وزارت صمت مکلف است حداکثر ظرف 3 ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مزایده ی معادن شناسایی شده تا پایان اسفند 1399 اقدام نماید. (؟)
- کلیه ی معادن در اختیار ایمیدرو که تا تیر 1399 منجر به اکتشاف و استخراج نشده باشند باطل و باید از طریق مزایده ، واگذار شود.
- به دستگاه های اجرایی اجازه داده می شود تا 2 درصد از اعتبارات خود را در زمینه ی پدافند غیر عامل هزینه نمایند. 
و وزارت ارتباطات مکلف است تا پایان 1400 شبکه ی ملی اطلاعات را اجرا کند.


تاریخ ثبت : ۱۴۰۰/۵/۴